EP: Srbija u finalu!

zilegSrbija se treći put za redom plasirala u evropsko finale i obezbedila još jednu medalju na Starom kontinentu. U polufinalu Evropskog prvenstva u Areni, srpski vaterpolisti su pobedili Grčku sa 13:7 (4:3, 2:0, 4:1, 3:3). U subotu (17.45) će se za titulu boriti sa boljim iz duela Mađarska – Crna Gora, koji je na programu u četvrtak (20.15).

Posle 1:0 za Grčku, Srbija je pogocima Filipovića i Duška Pijetlovića, na asistenciju Prlainovića, došla do 2:1. Rival je izjednačio, ali Prlainović je “reprizirao” asistenciju Pijetloviću, za 3:2. Nastavljena igra gol za gol, a Srbija je zahvaljući „bombi“ Dušana Mandića, šest sekundi pre kraja prve deonice stigla do 4:3. Zanimljivo je, Srbija je sva četiri gola u prvih osam minuta postigla sa igračem više.

Nije bilo lako slomiti otpor Grka, ali srpski tim se, još jednim topovskim šutem Mandića i trećim golom Duška Pijetlovića u drugoj četvrtini „odlepio“ na 6:3. Odbrana Delfina fantastična. Grci su u prvom poluvremenu sedam puta imali igrača više, samo jednom poentirali, a nisu iskoristili ni napad u kome su desetak sekundi imali dva igrača više. Kod Delfina igrač više – 6 (4)!

Vlahopulos je Grke početkom drugog poluvremena približio na 4:6, ali do kraja ove deonice sve je bilo rešeno. Srbija je vezala četiri gola u nizu (Ćuk, dva puta Prlainović sa igračem više i jednom Filipović).

Srbija: B. Mitrović, Mandić 2, Gocić, Ranđelović, Ćuk 1, D. Pijetlović 3, Nikić, Aleksić, Jakšić 1, Filipović 3, Prlainović 2, S. Mitrović 2, G. Pijetlović.

Pogotke za Grčku dali su Gunas 2, Vlahopulos 2, Afrudakis, Kolomvos, Delakas.

Srbija je imala sjajnu realizaciju igrača više: 10 (7). Grci samo 11 (2). Realizacija igrača više kod Grka bila je 11 (2), kod Srbije 10 (7).

–Grke, koji su jedna od najboljih reprezentacija sveta po realizaciji igrača više, smo slomili sjajnom odbranom sa igračem manje, i fenomenalnim ritmom u kome smo igrali od početka do kraja. Čekamo rivala u finalu, ne razmišljamo još o tome da li ćemo igrati sa Crnom Gorom ili Mađarskom. Gledamo polufinale u četvrtak, pa onda spremamo taktiku za protivnika.

RAZIGRAVANJE

Razigravanje od 5. do 8. mesta: Španija – Rusija, Italija – Hrvatska u četvrtak.

U subotu se sastaju – za 5. mesto: Španija – Italija/Hrvatska, za 7. mesto: Rusija – Italija/Hrvatska.

Razigravanje od 9. do 12. mesta: Rumunija – Nemačka 14:13 (petercima, 10:10), Francuska – Holandija četvrtak.

U petak se sataju – za 9. mesto: Rumunija – Francuska/Holandija, za 11. mesto: Nemačka – Francuska/Holandija.

Razigravanje od 13. do 16. mesta: Malta – Slovačka 9:17, Turska – Gruzija četvrtak

U petak se sastaju – za 13. mesto: Slovačka – Turska/Gruzija. Za 15. mesto: Malta – Turska/Gruzija.

ŽENSKI TURNIR
Četvrtfinale: Grčka – Italija 4:10, Holandija – Nemačka 19:2, Mađarska – Francuska 18:6, Rusija – Španija 8:12.
U polufinalu se sastaju: Španija – Holandija, Mađarska – Italija.