Ferencvaroš sa Nikićem, Mitrovićem i Jakšićem prvak Evrope

Budimpeštanski Ferencvaroš, za koji igraju trojica srpskih vaterpolista Slobodan Nikić, Stefan Mitrović i Nikola Jakšić, osvojio je titulu prvaka Evrope.

U finalu završnog turnira Lige šampiona 2018/19. u Hanoveru Ferencvaroš je savladao branioca titule Olimpijakos (Grčka) sa 14:13, posle peteraca (10:10).

Stefan Mitrović Foto:LEN/Facebook

Nikić, Mitrović i Jakšić, predstavnici tri generacije beogradske vaterpolo škole (sva trojica su karijeru počeli u Partizanu) su igrali u finalnom meču, a Mitrović i Jakšić i u polufinalu i četvrtfinalu. Stefan Mitrović je sa tri gola bio najefikasniji igrač Ferencvaroša u finalu. Nikić je postigao jedan gol Jakšić se tokom četiri četvrtine nije upisao u strelce, ali je jednom zatresao mrežu u penal seriji.

Ferencvaroš je na “Fajnal ejt” došao sa četvrtog mesta u A grupi . U četvrtfinalu turnira u Hanoveru nadmašio je pobednika Grupe B Jug (10:9). Mađarski tim je dominirao većim delom meča, vodio i sa četiri razlike, a Jug je u finišu ublažio poraz.

U polufinalu Ferencvaroš se sastao sa Barselonetom. Prvak Španije je početkom četvrte četvrtine vodio sa 7:5, a Ferencvaroš je u poslednjih pet i po minuta postigao četiri gola u nizu za pobedu od 9:7. Olimpijakos je na putu do finala savladao dve italijanske ekipe – u četvrtfinalu Brešu (8:7), a u polufinalu Pro Reko (12:11), koji je u 17 utakmica Lige šampiona u ovoj sezoni zabeležio 16 pobeda i taj jedan poraz u polufinalu.

Ni u jednom trenutku finalnog meča Olimpijakos nije vodio. Ferencvaroš je već početkom druge četvrtine imao je tri gola prednosti (5:2), a u poslednju deonicu je ušao sa vođstvom od 10:7. Ipak, Olimpijakos je uspeo da se vrati u meč. U poslednjih osam minuta igrači grčkog kluba su zatvorili prilaze svom golu, dok su tri puta savladali golmana Ferencvaroša i izborili peterce (10:10). U penal seriji, igrači Ferencvaroša su bili spretniji i srećniji.

Na finalnom turniru igralo je još nekoliko srpskih vaterpolista. Filip Filipović i Dušan Mandić su, sa Pro Rekom, osvojili bronzanu medalju, dok je Radomir Drašović član sedmoplasiranog Sport Menadžmenta.

Ferencvaroš je prvi put u istoriji osvojio titulu prvaka Evrope, a uspehom u Hanoveru je nastavio niz uspeha u evropskim finalima. Jer, 2017. i 2018. je osvojio Kup Evrope, a prošle godine i Super kup. U decembru 2018, u meču za Super kup, u Budimpešti, je, takođe posle peteraca, pobedio Olimpijakos (11:9).

Za najboljeg igrača turnira proglašen je kapiten Ferencvaroša Deneš Varga.

Fajnal ejt Lige šampiona 2018/19, Hanover (6 – 8. jun)