Prva pobeda Srbije u Riju

Prle srbausVaterpolisti Srbije su u četvrtom kolu olimpijskog turnira u Rio de Žaneiru zabeležili prvu pobedu. Savladali su Australiju sa 10:8 (2:2,2:3,2:1,4;2) i u poslednjem kolu ide na pobedu protiv Japana da zadrži bar četvrto mesto i plasira se u četvrtfinale.

Ono što je pred poslednje kolo sigurno je da Srbija ne može da bude prva, ali ni poslednja u grupi.

Naša reprezentacija je odigrala vrlo težak meč. I pored brojnih grešaka bio je to najbolji susret Srbije na turniru, suprostavila se jakoj Australiji, pomalo čudnom sudijskom kriterijumu.

Tokom utakmice propušten je niz prilika da Srbija ranije obezbedi pobedu. Posle 2:1 za naš tim, Australija je preokrenula na 4:2, a pred kraj prvog poluvremena iskoristila neverovatan kiks naše odbrane u poslednjem sekundu za 5:4. Čekao se kraj poluvremena, Australija je imala loptu, ali nije se spremala za napad, međutim greškom naše odbrane došla je pred gol Srbije, a Houden ju je prosledio u mrežu. U tom delu je Filipović iz peterca pogodio prečku.

Aleksić i Ćuk su u trećem delu doneli vodjstvo 6:5 koje je brzo anulirano. U poslednjih osam minuta rival je još jednom izjednačio da bi serijom Jakšića, Filipovića i Nikića Srbija stigla do velike pobede. Tačku je na pola minuta pre kraja stavio Nikić golom za 10:7, posle koga je Australija samo ublažila poraz.

Dejan Savić je posle meča kazao:

– Očekivano težak meč sa jakim rivalom bio je još specifičniji, teži jer je imao kvalifkacioni karakter.Pobednik ide dalje, pobednik ispada. Imali smo ogroman pritisak koji smo sami sebi nametnuli. Sada je pao teret koji smo imali od prvog minuta Olimpijskih igara. Odbrana je bila superiorna ali je važno da je proradio napad. Poznati smo po medjusobnom hrabrenju, očekujem još bolje dane. Da odigramo protiv Japana I da se okrenemo turniru koji tek počinje.

Milan Aleksić je rekao:

– Skinuli smo ogroman teret sa ledja. Ali iskreno ništa se značajno nije dogodilo, ništa epohalno nismo napravili. Tek smo sada krenul u turnir. Ova utakmica je nosila neverovatan pritisak i u poslednja četiri minuta smo pokazali šta ima ova ekipa. Bez obzira na greške imali smo čvrstinu,karakter, da se udaljimo od eliminacije sa olimpijskog turnira koja nam je pretila. Sada je najvažnije da smo se sabrali i da počnemo da igramo

Srbija je igrala u sastavu: G.Pijetlović, Mandić, Gocić, Randjelović, Ćuk 1, D.Pijetlović 1, Nikić 2, Aleksić 2, Jakšić 1, Filipović 1, Prlainović 2, S,Mitrović, B.Mitrović, Selektor: Savić.

Golove za Australiju dali su Koteril 2, Kembel, Roač, Ranger, Kejs i Hojden po 1.

Iz druge grupe u četvrtfinale idu Hrvatska, Španija, Italija i Crna Gora. Samo Crna Gora nema ni teoretske šanse za prvo mesto u grupi.

A grupa

Prvo kolo: Grčka – Japan 17:16, Brazil – Australija 8:7, Srbija – Mađarska 13:13.
Drugo kolo: Srbija – Grčka 9:9, Mađarska – Australija 9:9, Japan – Brazil 8:16.
Treće kolo: Grčka – Mađarska 8:8, Australija – Japan 8:6, Brazil – Srbija 6:5.
Četvrto kolo: Mađarska – Japan 17:7, Grčka – Brazil 9:4, Srbija – Australija 10:8.
Plasman: Grčka 6 (34:28), Brazil 6 (34:28), Mađarska 5 (47:37), Srbija 4 (37:36), Australija 3 (32:33), Japan 0 (28:49).

B grupa

Prvo kolo: SAD – Hrvatska 5:7,Španija – Italija 8:9, Francuska – Crna Gora 4:7
Drugo kolo: Italija – Francuska 11:8, SAD – Španija 9:10, Hrvatska – Crna Gora 8:7.
Treće kolo: Francuska – SAD 3:6, Crna Gora – Italija 5:6, Španija – Hrvatska 9:4.
Četvrto kolo: Hrvatska – Italija 10:7, Crna Gora – SAD 8:5, Španija – Francuska 10:4.
Plasman: Španija 6 (37:26),Italija 6 (33:31), Hrvatska 6 (28:27), Crna Gora 4 (29:25), SAD 2 (27:30), Francuska 0 (19:34).