Sistem Kupa i Prvenstva Srbije za mlađe kategorije

2653Vaterpolo savez Srbije objavio je sistem takmičenja Kupa i Prvenstva Srbije za mlađe kategorije u sezoni 2016/17.

Predstojeće sezone igraće se u pet uzrasih kategorija. U konkurenciji najmlađih, pionira igraće dečaci rođeni 2005. i mlađi, a najstarija kategorija je 1998. godište i mlađi.

Kategorije:

– 12 godina (2005. i mlađi)
– 13 godina (2004. i mlađi)
– 15 godina (2002. i mlađi)
– 17 godina (2000. i mlađi)
– 19 godina (1998. i mlađi)

U kategoriji 19-godišnjaka neće biti organizovano takmičenje u Kupu Srbije, već samo u Prvenstvu Srbije

Sistem igranja Kupa Srbije

1. Kvalifikacioni turniri

Kvalifikacioni turniri Kupa se igraju u organizaciji Regionalnih saveza (VS Beograda, VS Vojvodine, VS Centralne, Južne i Zapadne Srbije). Svi uslovi organizacije i odigravanja Kvalifikacionih turnira su u nadležnosti Regionalnih saveza kao pravnih lica.

2. Polufinalni turniri

Polufinalni turniri se igraju u organizaciji VSS i na njima učestvuje 8 ekipa: prve četiri iz kvalifikacija VS Beograda (VSB 1, VSB 2, VSB 3, VSB 4) i po dve iz kvalifikacija VSV (VSV 1, VSV 2) i VS Centralne, Južne i Zapadne Srbije (VSCJZS 1, VSCJZS 2).

Na Polufinalnim turnirima sve ekipe učesnice su podeljene u dve grupe:

GRUPA A GRUPA B

VSB 1. VSV 1.

VSCJZS 1. VSB 2.

VSV 2. VSCJZS 2.

VSB 4 VSB 3.

Polufinalni turniri se igraju u istom terminu i organizatori su dve ekipe iz različitih grupa (mogu se igrati u dva grada ili čak u istom gradu ukoliko su ekipe organizatori iz istog grada).

Sve ekipe u grupi moraju odigrati međusobne utakmice.

Ekipe koje osvoje 1. i 2. mesto u grupama plasiraće se na finalni turnir.

3. Finalni turnir

Finalni turnir se igra u organizaciji VSS i na njemu učestvuju 4 ekipe koje su to pravo stekle plasmanom na 1. i 2. mesto u grupama na Polufinalnim turnirima.

Na finalnom turniru sve ekipe učesnice moraju odigrati međusobne utakmice.

Sistem takmičenja u Prvenstvu Srbije

Sistem igranja:

1. Kvalifikacioni turniri

2. Polufinalni turniri

Polufinalni turniri se igraju u organizaciji VSS i na njima učestvuje 8 ekipa: prve četiri iz kvalifikacija VS Beograda (VSB 1, VSB 2, VSB 3, VSB 4) i po dve iz kvalifikacija VS Vojvodine (VSV 1, VSV 2) i VS Centralne, Južne i Zapadne Srbije (VSCJZS 1, VSCJZS 2).

Na Polufinalnim turnirima sve ekipe učesnice su podeljene u dve grupe:

GRUPA A GRUPA B

VSB 1. VSV 1.

VSCJZS 1. VSB 2.

VSV 2. VSCJZS 2.

VSB 4 VSB 3.

Sve ekipe u grupi moraju odigrati međusobne utakmice.

Ekipe koje osvoje 1. i 2. mesto u grupama plasiraće se na finalni turnir.

3. Finalni turnir

Na finalnom turniru sve ekipe učesnice moraju odigrati međusobne utakmice.

NAPOMENA: Za takmičarsku kategoriju do 19 godina (1998. i mlađi) igraće se samo finalni turnir na jednom bazenu gde će klubovi učesnici, nakon odigranih utakmica u grupi, odigrati utakmice za plasman po sledećem principu: A4-B4 ѕa 7. mesto, A3-B3 za 5. mesto, A2-B2 za 3. mesto, A1-B1 za 1. mesto

Za godišta od 2006. do 2008. biće organizovano zajedničko Otvoreno Prvenstvo Srbije 2016/2017 u toku letnjih meseci 2017. godine, a sistem takmičenja zavisi od broja prijavljenih ekipa.

Komesar za domaća takmičenja VSS Dejan Perišić je najavio da će kalendar takmičenja klubovima biti dostavljen najkasnije do 20. oktobra.