F8 Svetske lige: Srbija u derbiju pobedila Hrvatsku i obezbedila prvo mesto u grupi

Srbija je u drugom kolu finalnog turnira Svetske lige na Tašmajdanu, pobedila Hrvatsku sa 11:10 i tako praktično osigurala prvo mesto u B grupi, s obzirom da se u poslednjem kolu sastaje sa austajderom Kazahstanom.

Vaterpolo klasik je odigran u sjajnoj atmosferi, pred skoro prepunim tribinama. Oko 3.500 gledalaca pratilo je duel velikih rivala.

Od početka je vođena izjednačena borba. Bilo je oscilacija u igri oba tima, ali veliki rivali su beogradskog publici pružili lepu vaterpolo predstavu.

Hrvatska je prva stigla do gola i u igri “gol za gol” dugo održavala minimalnu prednost. Poslednji put svetski prvaci su vodili sredinom treće četvrtine (6:5), a Srbija je prvu prednost stekla dva minuta pre poslednjeg odmora, kada je Mitrović pogodio za 7:6. Do kraja ove deonice Filipović je savladao golmana Hrvatske Marcelića iz peterca. Početkom poslednjeg dela seriju Srbije od 4:0 svojim drugim kolom zaključio je Stojanović. Imao je tada naš tim velika tri gola prednosti (9:6), činilo se da je pobeda blizu. Međutim, Hrvatska je u igru počela da se vraća golom Jokovića, posle koga Prlainović nije iskoristio peterac za novo vođstvo od tri gola. Hrvati su uspeli da kazne greške domaćih i izjednače (9:9).

Ognjen Stojanović je S rbiji doneo prednost od 10:9, zatresavši mrežu tri minuta i 21 sekund pre kraja. Fatović je izjednačio(1.14 pre poslednjeg zvuka sirene), a gol odluke bio je delo Andrije Prlainovića 56 sekundi pre kraja.

Iako igra nije bila preterano gruba, utakmicu je obeležio veliki broj isključenja, pre svega zbog novog načina suđenja i primene novih pravila.

Srbija – Hrvatska 11:10 (2:3, 2:2, 4:1, 3:4)

Bazen Tašmajdan. Gledalaca 3500. Sudije: Aleksandresku i Voevodinn. Igrač više: Srbija 17 (4), Hrvatska 13 (5). Dva igrača više: Hrvatska 2 (1), Srbija 1 (0). Peterci: Srbija 3 (2), Hrvatska 2 (2).

SRBIJA: G.Pijetlović, Mandić, Stojanović 3, Drašović, Čuk 2, D.Pijetlović, Vico,, Aleksić 1, Jakšić, Filipović 2, Prlainović 2, S.Mitrović 1, B.Mitrović. Selektor Savić.

HRVATSKA: Bijač, Benić, Fatović 1, Lončar, Joković 4, Buljubašić 1, Vukučević 1, Bušlje, Miloš, Vrlić 1, Šetka , Garsija 2, Marcelić. Selektor:Tucak.

Selektor Srbije Dejan Savić je posle meča istakao:
-Bila je ovo ozbiljna utakmica dva ozbiljna tima.Uprkos problemima i oscilacijama u igri došli smo do važnog trijumfa. Sve u svemu zaslužena pobeda, što smo obećali to je publika dobila.

F8 Svetske lige, drugi dan

Nevreme je i drugog dana zadavalo muke organizatorima i učesnicima. Zbog kiše i grmljavine pauza između treće i četvrte četvrtine meča Mađarska – Španija je trajala skoro sat vremena. Na kraju, Mađarska je slavila posle peteraca i osvojila prve bodove. Japan je deklasirao Kanadu, koja je prvog dana iznenadila Mađarsku, dok je Australija lako izašla na kraj sa Kazahstanom.