Srbija osvojila zlato u Svetskoj ligi i plasirala se na Olimpijske igre!

Vaterpolisti Srbije osvojili su zlatnu medalju u Svetskoj ligi i time izborili plasman na Olimpijske igre u Tokiju 2020.

U finalu završnog turnira SL u Beogradu, Srbija je u sjajnoj utakmici golom razlike pobedila Hrvatsku 12:11.

Bio je ovo drugi susret Srbije i Hrvatske na turniru. U drugom kolu B grupe, naš tim je velikog rivala savladao takođe golom razlike (11:10)

Hrvati su finalni meč, koji je igran pred punim tribinama, otvorili vođstvom od 2:0 sredinom prve četvrtine. Početkom druge imali su tri pogotka prednosti (4:1) . Srbija je odgovorila sa pet uzastopnih golova za vođstvo od 6:4 (1,19 pre poluvremena). Međutim, Hrvati su se vratili u meč I u poslednju četvrtinu ušli sa minimalnom prednošću (8:7).

Skoro tokom celog meča rominjala je kiša, a poslednja četvrtina odigrana je pod provalom oblaka, ali i pored izuzetno lošeg vremena, većina navijača je ostala na tribinama.

U uvodnim minutima poslednje deonice igralo se gol za gol, Hrvati su čuvali minimalnu prednost. Tri minuta pre kraja vodili su sa 10:9. Kapiten Filipović je izjednačio (2.52), a na minut i pet sekundi pre kraja i doneo novu prednost našem timu (11:10). Vukičević je izjednačio, a 17 sekundi pre kraja Stefan Mitrović je izborio peterac za Srbiju, koji je Filipović svojim četvrtim golom pretvorio u gol za pobedu – 12:11. U poslednjem napadu i golman Hrvatske Marko Bijač, Filipovićev i Mandićev klupski drug iz Pro Reka, je krenuo ka golu Srbije, on je čak i uputio poslednji šut, ali nije bio precizan i srpski tim je mogao da počne da slavi veliki trijumf.

Srbija – Hrvatska 12:11 (1: 3, 5: 2, 1: 3, 5: 3)

Bazen: Tašmajdan  Gledatelji: 3.5000. Sudije: Adrian Aleksandresku i Jorgos Stavridis. Igrač više: Srbija 14 (4), Hrvatska 14 (6). Peterci: Srbija 2 (2), Hrvatska 3 (3). Isključenja: Srbija 15, Hrvatska 14.

SRBIJA: G. Pijetlović, Mandić 4 (1), Stojanović, Randjelović, Ćuk 1, D. Pijetlović, Vico, Aleksić, Jakšić 1, Filipović 4 (1), Prlainović 1, S. Mitrović 1, B. Mitrović (9 obrana). Selektor: Dejan Savić.

HRVATSKA: Bijač (9 obrana), Benić, Fatović 2 (1), Lončar, Joković 1 (1), Buljubašić 1, Vukičević 5 (1), Bušlje 1, Miloš, Vrlić 1, Šetka, Garsija, Marcelić. Selektor: Ivica Tucak

F8 Svetske lige, poslednji dan

Finale: Srbija – Hrvatska 12:11 (1:3, 5:2, 1:3, 5:3)
Meč za treće mesto: Australija – Španija 11:10 (3:1, 2:3, 4:4, 2:2)
Meč za peto mesto: Mađarska – Japan 15:13 (4:3, 4:2, 2:2, 5:6)
Meč za sedmo mesto: Kazahstan – Kanada 17:16 (2:4, 3:3, 5:4, 3:2, petercima 4:3)