Zvezda i Šabac u istoj grupi kvalifikacija za Ligu šampiona, Šapčani domaćini turnira

Četiri srpska kluba učestvovaće naredne sezone u evropskim klupskim takmičenjima: Šabac, Crvena zvezda, Radnički i Partizan.

Prvi put od osamostaljenja, 2006. godine, Srbija neće imati direktnog učesnika Lige šampiona. Crvena zvezda, koja je prošle godine imala “vajld kartu” za učešće u LŠ, je Evropskoj federaciji vratila “ulaznicu” i startovaće u kvalifikacijama. Zvezda je prošle sezone u 14 utakmica doživela isto toliko poraza, kao i Partizan sezonu ranije.

U kvalifikacijama za Ligu šampiona učestvovaće Šabac, prvak, i Crvena zvezda, vicešampion Srbije.

Šabac će biti domaćin jednog od dva turnira prve faze kvalifikacija. Žreb za prvu rundu, održan danas,  je Šabac i Crvenu zvezdu svrstao u istu grupu.

Dakle, u A grupi prve faze kvalifikacija u Šapcu igraće: Apolon Smirna (Grčka), Dinamo Moskva (Rusija), Oradea (Rumunija), Šabac (Srbija), Crvena zvezda (Srbija), Galatasaraj (Turska).

U B grupi u Barseloni takmičiće se: Barselona (Španija), Sintez Kazanj (Rusija), Steaua Bukurešt (Rumunija), Pej d ‘Eks (Francuska), Enka Istanbul (Turska), Banja Luka (Bosna i Hercegovina)

Turniri se igraju od 29.avgusta do 1. septembra Prve četiri ekipe iz grupe prolaze u drugu fazu.

U drugoj fazi učestvovaće 16 klubova. Sem osam koji prođu prvu fazu igraće i najbolje plasirani klubovi u ligama država koje imaju klubove sa vajld kartama. Prijavili su se: Jadran Split (Hrvatska), Terasa (Španija), Potsdam (Nemačka), Vuljagmeni (Grčka), OŠC Budimpešta (Mađarska), Breša (Italija), Strazbur (Francuska), Lokomotiva Tbilisi (Gruzija).

Ekipe će biti podeljene u četiri grupe , turniri se igraju od 13. do 15. septembra. Prvoplasirani i drugoplasirani tim iz svake grupe idu u treću rundu.

“Vajld karte” za direktno učešće u Ligi šampiona 2019/2020 imaju: Jug, Mladost (oba Hrvatska), Barseloneta (Španija), Špandau 04, Vaspo Hanover (oba Nemačka), Olimpijakos (Grčka), Ferencvaroš, Solnok ( oba Mađarska), Pro Reko (Italija), Marselj (Francuska), Jadran Herceg Novi (Crna Gora) i Dinamo Tbilisi (Gruzija).

Novi klubovi sa “vajld kartama” su prvak Evrope Ferencvaroš, zatim Marselj, pobednik Kupa Evrope 2018/19, Jadran (koji je bio drugi u Evro kupu prošle sezone) i gruzijski Dinamo. Sem Crvene zvezde, vajld karte od prošle sezone su izgubili ili vratili LEN-u: Dinamo Moskva (Rusija), Steaua (Rumunija) i Eger (Mađarska).

U Ligi šampiona će, uz 12 klubova sa direktnim ulaznicama, igrati i pobednici četiri dvomeča treće faze kvalifikacija.

Srbiju će u Kupu Evrope predstavljati Partizan i Radnički.

U prvoj fazi kvalifikacija Partizan će igrati u Sirakuzi, na Siciliji, sa domaćom Ortiđom, Monpeljeom (Francuska) i Apoelom (Kipar). Žreb je ekipu Radničkog svrstao u grupu u Egeru (Mađarska), zajedno sa istoimenim domaćim klubom, Solarisom (Hrvatska) i Šturmom 2002 (Rusija).

Grupe prve faze kvalifikacije Kupa Evrope (13 – 15. septembar)

Grupa A (Split,Hrvatska): Mataro (Španija), Mornar Brodospas Split (Hrvatska), Mediterani Barselona (Španija), AZSC Antverpen (Belgija).

Grupa B (Eger, Mađarska): Eger (Mađarska), Radnički (Srbija), Solaris Šibenik (Hrvatska), Šturm 2002 Ruža (Rusija)

Grupa C (Valeta, Malta): Posilipo (Italija), Noisi le Sek (Francuska), Miškolc (Mađarska), Valeta (Malta).

Grupa D (Sirakuza, Italija):Montpelje (Francuska), Ortiđa Sirakuza (Italija), Partizan (Srbija), Apoel Larnaka (Kipar).

Turniri se igraju od 13. do 15. septembra. Pobednici i drugoplasirani u grupama proći će u drugu fazu.