Srpski juniori vicešampioni planete

Reprezentacija Srbije je osvojila srebrnu medalju na Svetskom prvenstvu za juniore (do 20 godina) u Kuvajtu.

U “tvrdoj” finalnoj utakmici, Grčka je sa 6:4 savladala Srbiju i tako odbranila titulu osvojenu pre dve godine u Beogradu.

Srbija – Grčka 4:6 (0:2, 1:1, 0:0, 3:3)

Sudije Gomez (Španija) i Zvart (Holandija). Igrač više: Srbija 14 (3), Grčka 8 (1). Peterci: Grčka 1 (1)

Srbija: Gavrilović, Branković 1, Barać, Nešić, Stanojević 1, Mitrović, Vučinić, Cvetković 1, Martinović, Šulc, Pljevančić, Radović 1, Mišović. Savezni trener: Uroš Stevanović.

Grčka: Dalmaras, Kalogeropulos, Alafrakis 2, Kiuvecis 2, Nikolaidis 1, Papnastasiju, Kakaris 1, Rompopulos, Papageorgiu, Diplaros, Halivopulos, Gonotakis, Mitrakis. Savezni trener: Lorantos.

Naša reprezentacija, u kojoj je jedino kapiten Vučinić 1999. godište dok su ostali mladji, je pružila snažan otpor iskusnijem grčkom timu, koji je ipak vodio tokom celog meča.

U prvoj četvrtini je Srbija do samog finiša odolevala kada je protivnik prvo iz peterca a zatim iz daljine postigao dva gola.

Srbija je tokom celog prvog poluvremena imala problem sa napadom, posebno sa igračem više. Grci su poveli 3:0 da bi konačno Radović sa igračem više postigao prvi gol za naš tim na nešto više od minut pre poluvremena.

Treći deo je protekao bez golova ali je bio vidljiv problem realizacije sa igračem više. Početkom poslednjeg dela Srbija je smanjila ali već u sledećem napadu prelepa parabola Kiuvetosa a zatim i odlična reakcija na dva metra Nikolaidisa. bilo je 5:2 za Grčku na polovini četvrte četvrtine. Srbija se nije predavala,Stanojević i Branković su vratili neizvesnost , bilo je 4:5. Tada su Grci iskoristili igrača više i 2,15 do kraja postavili konačan rezultat.

Srebro je veliki uspeh za ovu generaciiju. Još od Svetskog prvenstva u Beogradu 2017, kada je naša selekcija bila treća, do danas ni jedna srpska selekcija nije osvojila medalju na svetskim i evropskom prvenstvima za mlađe kategorije.

Grčka je u svojim redovima imala čak trojicu igrača koji su osvojili zlato i u Beogradu 2017

Bronzu u Kuvajtu je osvojila Italija koja je u meču za treće mesto savladala Hrvatsku 9:7.

Svetsko prvenstvo za juniore 2019, Kuvajt, poslednji dan

FInale

Meč za bronzanu medalju
Italija – Hrvatska 9:6 (1:1, 2:2, 3:1, 3:2)

Meč za peto mesto
Crna Gora – Španija 8:14 (3:5, 1:5, 1:3, 3:1)

18 Uzbekistan

Iran and Kuvajt su diskvalifikovani, zbog tuče igrača u susretu ove dve selekcije za 19.poziciju. Iran je vodio 12:4, kada je meč zbog tuče prekinut. FINA je odluku o diskvalifikaciji obrazložila da su obe selekcije kažnjene, jer su rezervni igrači uskočili bez dozvole u bazen.