Izborni kongres LEN: Bareli ostaje predsednik, Šoštaru treći mandat u Birou LEN

Dugogodišnji golman vaterpolo reprezentacije Jugoslavije, olimpijski šampion  iz Seula 1988. Aleksandar Šoštar izabran je za člana Biroa LEN (Evropska federacija vodenih sportova) na Izbornom kongresu LEN, koji je zbog pandemije korona virusa održan video-konferencijskom vezom.

Šoštaru će ovo biti treći mandat u LEN Birou. On je od 2012. godine član rukovodećeg tela Evropske organizacije, zadužen za vaterpolo.

Za predsednika LEN je ponovo izabran Paolo Bareli, predsednik Italijanske federacije vodenih sportova i potpredsednik FINA, koji takođe ulazi u treći mandat, jer ptvi put je izabran 2012. godine.

Biografija Aleksandra Šoštara

-Član LEN Biroa od 2012, zadužen za vaterpolo.
-Član tehničkog komiteta LEN između 2009. i 2017.
-Predsednik Vaterpolo saveza Srbije i Crne Gore između 2002. i 2004. godine, potpredsednik između 2014. i 2017. godine. Predsednik VK Partizan od 2001.do 2020.
-Direktor Direkcije za sport u Ministarstvu prosvete i sporta (2004 – 2007), zamenik ministra omladine i sporta Vlade Srbije (2007‐2009),
-Predsednik Sportskog saveza Srbije (2009-2017).
-Olimpijski prvak i vaterpolista bronzane olimpijske medalje, svjetski prvak, dvostruki evropski prvak, trostrukisrebrni, dvostruki osvajač Svjetskog kupa, osvajač Lige prvaka. Uvršten u Međunarodnu plivačku kuću slavnih 2011. godine.
-Diplomirao na Mašinskom fakultetu.

Bareli, bivši plivač, je osvojio 86 glasova, a njegov protiv kandidat Žil Sezionale, predsednik Francuske federacije za vodene sportove, je dobio 13 glasova. U radu Kongresa učestvovali su predstavnici 52 zemlje udružene u LEN: Svaka zemlja ima pravo na dva glasa, a za glasanje je korišćen specijalan softver.

Paolo Bareli i izvršni direktor LEN Đani Minervi u sedištu LEN tokom veb kongresa Foto: LEN/Facebook

Dejvid Sparks (Velika Britanija), će nastaviti da radi kao generalni sekretar LEN. On je na ovoj funkciji od 2012.

Novi blagajnik je predsednik Španske federacije vodenih sportova Fernando Kapena, dosadašnji potpredsednik LEN. On će zameniti Tamaša Đarfaša (Mađarska).

Svi članovi LEN Biroa (2020 – 2024)

Predsednik: Paolo Bareli (Italija)
Generalni sekretar: Dejvid Sparks (Velika Britanija)
Blagajnik: Fernando Kapena (Španija)
Potpredsednici: Dimitris Diatesopulos (Grčka), Andrej Vlaskov (Ukrajina) – reizabrani potpredsednici, Pia Holmen (Danska), Tunde Sabo (Mađarska), Marius van Cejc (Holandija) – novi potpredsednici.
Ostali članovi LEN Biroa: Džo Karuana (Malta), Kamelia Potek (Rumunija), Aleksandar Šoštar (Srbija), Marko Stakioti (Luksemburg), Aleksej Vlasenko (Rusija) – reizabrani članovi, Krister Magnuson (Švedska), Predrag Sloboda (Hrvatska) i Sami Valman (Finska).

Sem Šoštara, iz sveta vaterpola dolaze i Fernando Kapena, bivši vaterpolista, koji je u dosadašnjem Birou LEN poput Šoštara bio zadužen za vaterpolo, Dimitris Diatesopulos, bivši vaterpolo sudija i sadašnji predsednik Grčke federacije vodenih sportova, Predrag Sloboda, bivši predsednik Hrvatskog vaterpolo saveza, Marius van Cejc, bivši vaerpolista, plivač i petobojac, i Aleksej Vlasenko, aktuelni predsednik Ruske vaterpolo federacije i nacionalnih saveza Rusije za skokove u vodu i sinhrono plivanje.

Po prvi put dve žene će biti potpredsednice LEN – Tunde Sabo, bivša olimpijska vicešampionka u plivanju, i Pia Holmen.