Srbija šampion Evrope za juniore

Naslovna fotografija: len.eu-Facebook/Total Waterpolo

Srpska juniorska reprezentacija osvojila je zlatnu medalju na Šampionatu Evrope za igrače do 19 godina održanom u Podgorici.

U finalu je srpski tim, sastavljen uglavnom od 18-godišnjaka, pobedio Španiju sa 9:8 i tako krunisao vrlo uspešnu sezonu srpskih selekcija u takmičenjima za mlađe kategorije.

Podsetimo, na Svetskom prvenstvu za igrače do 18 godina u Beogradu skoro isti sastav koji je igrao u Podgorici je osvojio srebro, a Srbija je na Prvom svetskom prvenstvu za igrače do 16 godina, u Volosu, osvojila bronzu.

Srbiju su u Podgorici predstavljala samo trojica igrača starija od 18 godina, među njima i kapiten Vasilije Martinović, koji je proglašen za najboljeg igrača turnira.

Naša selekcija jeigrala u sastavu – Golmani: Radoslav Virijević (Radnički, 23.3. 2004) i Petar Pajković (Vojvodina, 30.1.2004). Igrači u polju: Veljko Krstić (Partizan, 13.3.2003.), Mitar Maraš (Šabac 5.4.2004.), Marko Dimitrijević (Partizan 3.4.2004.), Rodoljub Gajić (Crvena zvezda, 17.4.2005.), Nikola Kojić (Partizan 20.9.2004.), Bogdan Gavrilović (Radnički 6.7.2004.), Srđan Baucalo (Valis 19.1.2003), Andrija Jauković (Partizan 1.10.2005.), Viktor Urošević (NBG Vukovi 3.3.2004.), Vasilije Martinović (Novi Beograd 13.1.2003), Boris Brešćanski (Vojvodina, 22.2.2004.), Petar Stanić (Šabac, 2.3.2004.), Aleksandar Kovačević (Valis, 9.9.2004).

Stručni štab: Uroš Stevanović (savezni trener), Darko Bilić, Miloš Vasojević, Teodor Bradajić (treneri), lekar dr Miodrag Nastić, Aleksa Nikolić (fizioterapeut), Goran Čanković (tim menadžer).

Finalni meč

Srbija – Španija 9:8 (2:1, 3:3, 2:3, 2:1)

Bazen Morača. Sudije: Matijašević (Crna Gora), Kurtidis (Grčka). Igrač više: Srbija 10 (4), Španija 16 (6). Dva igrača više: Srbija 1 (1)

SRBIJA: Pajković, Maraš 1, Dimitrijević, Baucalo 1, Kojić 2, Gavrilović 1, Jauković, Urošević 1, Martinović 1, Brešćanski, Stanić, Kovačević 2, Virijević. Savezni trener: Stevanović.

ŠPANIJA: Lopez, Saez,Kedo 1, Ferer 3, Duart, Sesen 1, Garsia 1, Skot, Rodrigez 1, Figes, Vilar, Fernadez 1, Azuz. Savezni trener Lozano.

Uz sjajnu podršku sa tribina mladi tim Srbije je zasluženo stigao do evropskog trona stigli su do vrha.

Finale sa odličim Špancima je bio pravi rat živaca, sjajna igra odbrana u kojima je dominirao Virijević sa 11 sjajnih intervencija. Igrač manje se popravljao kako se utakmica odvijala, Španci u poslednjoj četvrtini pet puta nisu iskoristili igrača više, Srbija je dve svoje prilike od četiri iskoristila.

Španija je vodila samo 1:0 a potom su Kojić bombom iz daljine i Kovačević sa dva igrača više, kada je rival bio bez golmana, preokrenuli rezultat. Gavrilović je realizovao igrača više za 3:1 i tada je počela trka Španaca za izjednačenjem. Posle njihovog gola Baucalo je postigao sjajan pogodak, dijagonalom u raklje. Uporni rival se nije predavao , za 40 sekundi su sa dva gola izjednačili. I kada se činilo da će remi biti na poluvremenu, Kojić je u poslednjoj sekundi postigao gol za tv špice.

Maraš se zatim prdiružio strelcima sjajnim udarcem za 6:4, potom je uporni Urošević iskoristio igrača više za 7:5. Umor i lične greške su stizale Srbiju, Španija se još jednom vratila i sa 7:7 se ušlo u završnih osam minuta.

Odmah je Kovačević ispalio bombu za 8:7. Vrlo brzo je stiglo izjednačenje. Bilo je 8:8 nepunih šest minuta pre kraja. Počela je igra živaca, srpski igrači su izbacivani redom i sve branili. Crveni karton je dobio prvo trener Stevanović, u finišu i Gavrilović. Konačno, dobro čuvani kapiten Martinović je dobio malo prostora i 2,02 do kraja sa igračem više postigao pobedonosni gol.Velikim naporom prednost je sačuvana i usledilo je slavlje.

Put do zlata

Srbija je prešla težak put do zlata. Takmičila se u Grupi C i u derbiju grupe golom razlike savladala Grčku (13:12) i time obezbedila direktan plasman u četvrtfinale. Italija je bila prepreka srpskog tima u četvrtfinalu. Posle 32 minuta igre rezultat je bio 7:7, a Srbija je slavila posle peteraca (12:11). U polufinalu, Srbija se sastala sa, po mnogim stručnjacima, najvećim favoritom, Mađarskom. I ovaj meč je ušao u penal završnicu, a Srbija je slavila 18:17 (14:14).

Već opisano finale  je takođe bilo dramatično, ali Srbija je do trijumfa došla pre penal serije.

Konačan plasman: 1. Srbija, 2. Španija, 3. Mađarska, 4. Grčka, 5. Hrvatska, 6. Italija, 7. Crna Gora, 8. Nemačka, 9. Holandija, 10. Malta, 11. Francuska, 12. Gruzija, 13. Turska, 14. Rumunija, 15. Češka, 16. Slovačka.

Srbija je četvrti put postala šampion Evrope za igrače do 19 godina (prethodne titule osvojene su 2006, 2014 i 2016). Srpski vaterpolisti su sedam puta bili juniorski prvaci Evrope kao članovi reprezentacija Jugoslavije i Srbije i Crne Gore.