Srpskim mlađim juniorima srebro na Svetskom prvenstvu u Beogradu

Mlađi juniori Srbije (igrači do 18 godina) osvojila je srebrnu medalju na Svetskom prvenstvu održanom u Beogradu.

U izuzetno dramatičnom finalu, Srbija je poražena od Mađarske posle peteraca. Mađari su slavili trijumf 16:15 (4:2, 1:2, 3:2, 3:5; 5:4).

Za najboljeg igrača turnira proglašen je naš reprezentativac Nikola Kojić.

Mađarska i Srbija su do finala imale identičan učinak – po pet pobeda u isto toliko mečeva. U divnom ambijentu u finalu odlučile su nijanse.Srbija nikad nije uspela da povede, ali je uspešno sustizala Mađarsku.

Naši vaterpolisti nažalost nisu uspeli da preokrenu kada su imali prvi put izjednačenje 6:6, pa od 8:8 do završnih 11:11 uspevali su da anuliraju prednost rivala, ali ne i da povedu.

Mađarska je počela mirnije, strpljivije i plod takve igre je bilo vođstvo 5:2 početkom drugog dela. Srbija je dobro koristila igrača više, golovima Kojića i Kovačevića se približila. Još jedna prednost rivala od dva gola je anulirana pogotcima Kovačevića i Gavrilovića. Bilo je 6:6 u trećem minutu trećeg dela. Odmah je Vince uzvratio, da bi posle neiskorišćenih napada sa obe strane Nađi vratio prednost od dva gola Mađarskoj pred završnih osam minuta.

Ta poslednja četvrtina je bila puna uzbuđenja. Srbija je zaigrala na sve ili ništa i vrlo brzo su, za 90 sekundi Kovačević i Gavrilović uspeli da vrate utakmicu na početak. Na gol Nađija odgovorio je na sjajan način Brešćanski. Sredinom četvrtine greška sa naše klupe. Pritisnut je taster za tajm aut kada je Mađarska bila u posedu lopte. To je značilo da Mađari imaju peterac na poklon kojeg je realizovao Gast. Nije Srbija posustala, izjednačio je sa igračem više Urošević 10:10 pred završna četiri minuta. Linveber je doneo još jednu prednost, Kojić je 1,26  pogodio za 11:11. Gavrilović je dva puta potom uspeo da osujeti napade protivnika ali udarci prvo Božovića 36 sekundi pre kraja a zatim i Kojiće u samom finišu doneli prvo vođstvo Srbiji koje bi značilo pobedu. Na žalost Mađari su se odbranili i potom u izvođenju peteraca bili uspešniji.

– Čestitam igračima i stručnom štabu Mađarske. Zasluženo su slavili, bili su najbolji tokom čitavog turnira. Ovo godište Mađara je bilo najbolje 2018, prošle godine smo mi slavili, sada oni. Penali nisu lutrija. Sada počinjemo pripreme generacije 2003. za Evropsko u Podgorici. Ide kompletan sastav plus Vasilije Martinović kao kapiten. Još jedan ispit za nas. Za publiku dobra utakamica, zanimljiva za sve. Napravili smo grešku kod peterca tokom igre, ali nije bila samo to greška – rekao je trener Uroš Stevanović.

Utakmici su prisustvovali predsednik FINA Husein Al Musalam, minsitar omladine i sporta Vanja Udovičić, predsednik VSS Viktor Jelenić i veliki broj sportskih radnika i bivših igrača dve velike reprezentacije.

FINALE

Mađarska – Srbija 16:15 (4:2, 1:2, 3:2, 3:5; 5:4)

Bazen „25.maj Milan Gale Muškatirović“. Sudije: Kolominas (Španija) i Dermendian (SAD). Igrač više: Mađarska 7 (3), Srbija 10 (8).Peterci: Mađarska 2 (2), Srbija 1 (1).

MAĐARSKA: Gjapaš, Zerfalvi 1, Nađi 4, Balog, Gast 3, Biroš, Jonesku, Linveber 2, Bede 2, Barga 1, Seči, Salaj 3, Site. Savezni trener:Kovač – Satlos.

SRBIJA: Pajković, Maraš, Dimitrijević 2, Gajić, Kojić 3, Gavrilović 2, Božović 1, Urošević 2, Kovačević 4, Brešćanski 1, Stanić, Bodiroga, Virijević. Savezni trener: Stevanović.

Rezultati Srbije

Takmičenje u grupi: Srbija – SAD 17:9, Srbija – Novi Zeland 22:5, Srbija – Italija 16:13.

Četvrtfinale: Srbija – Hrvatska 12:7

Polufinale: Srbija – Holandija 11:7

Finale: Srbija – Mađarska 15:16 (peterci)

Plasman: 1. Mađarska, 2. Srbija, 3.Španija, 4. Holandija, 5. Hrvatska, 6. Italija, 7. Grčka, 8. Crna Gora, 9. SAD, 10. Kanada, 11.Australija, 12. Kazahstan, 13.Turska, 14. Novi Zeland, 15.Brazil, 16. Južna Afrika, 17.Uzbekistan, 18. Kuvajt.