Srpski vaterpolisti zaustavljeni u četvrtfinalu Prvenstva sveta

Reprezentacija Srbie je zaustavljena u četvrtfinalu Prvenstva sveta u Dohi i ispustila šansu da se drugu godinu za redom nađe među osam najboljih.

Hrvatska je pobedila Srbiju 15:13 (4:4, 5:5, 2:1, 4:3) danas u četvrtfinalu

Utakmica je donela puno preokreta, ekipe su se sustizale i prestizale. Hrvatska je imalu vrlo dobru realizacija igrača tima Hrvatske (10/15), raspoloženog Marka Bijača na golu, a na konačan ishod je uticalo i to što je Srbija poslednjih 100 sekundi bila sa igračem manje zbog isključenja Dušana Mandića bez prava zamene.

U četvrtak, Srbija će u polufinalu za plasman od 5. do 8. mesta od 12 časova igrati sa svetskim vicešampionima iz Fukuoke, Mađarima. U poslednjem četvrtfinalu, Francuska je napravila ogromno iznenađenje savladavši Mađare 11:10.

Hrvatska je bolje od Srbije ušla u meč, povela je  1:0, 3:1, 4:3, a Srbija je jurila rezultat. Samo četiri sekunde pre kraja prve deonice, Strahinja Rašović je iz gotovo „mrtvog ugla“ izjednačio sa igračem više 4:4.

Na početku druge deonice, Đorđe Vučinić je iskoristio brojčanu prednost, a Lončar uzvratio. Potom je Nikola Jakšić sa dva sjajna gola iz prostora van šest metara doneo Srbiji dva gola prednosti. Hrvatska je uspela da izjednači, Srbija dva puta vratila prenost,ali rival je oba puta odgovarao pogotkom, pa je na poluvremenu bilo nerešeno 9:9.

Hrvatska je svih pet golova u drugoj četvrtini postigla sa igračem više uz pefketnu realizaciju (5/5). Srbija je u drugoj deonici realizovala jednu od svoje dve prilike u napadima 6 na 5, jedan peterac, a tri gola dala iz pozicionih napada.

Na početku drugog poluvremena, Srbija nije iskoristila dva napada sa igračem više, Hrvatska jeste svoju prvu priliku u trećoj četvrtini za 9:10. Potom je Marko Bijač odbranio peterac Dušanu Mandiću, ali je minut i po pre kraja treće četvrtine došla do izjednačenja pogotkom Vica sa igračem više. Međutim, Fatović je, takođe sa brojčanom prednošću, hrvatskom timu doneo novo vođstvo – 11:10.

Srbija je u poslednjoj deonici dva puta uspela da izjednači – 11:11 i 12:12, ali selektor Uroš Stevanović je, kako se meč bližio kraju, imao sve manje igrača na raspolaganju. Do polovine poslednje deonice, meč su zbog tri lične greške završili defanzivci Drašović, P.Jakšić i Ranđelović. I Hrvati su bili pritisnuti ličnim greškama, ali bili su u boljoj poziciji od srpskog tima.

Hrvatska je nastavila sa odličnom realizacijom igrača više i pogocima Fatovića i Burića dva minuta pre kraja povela sa 14:12. Između ta dva pogotka, Srbija nije iskoristila peterac (Bijač je zaustavio šut Strahinje Rašovića).

Na minut i 40 sekundi pre kraja, Dušan Mandić je šraubom pokušao da iznenadi hrvatskog golmana iz daljine. Nije uspeo, a prilikom povratka u odbranu napravio je faul i isključenje. Srbija se odbranila sa igračem manje, ali potom je pregledan VAR snimak i sudije su ocenile da je Mandić napravio brutaliti, pa je naš tim do kraja imao igrača manje, a Hrvatska dobila peterac, koi je realizovao Fatović i stavio tačku – 15:12.

Nikola Lukić je u završnici iskoristio igrača više (dva hrvatska igrača su bila isključena) i postavio konačan rezultat.

Srbija – Hrvatska 13:15 (4:4, 5:5, 1:2, 3:4)

Srbija: Filipović (3 odbrane), Mandić 2, S.Rašović 3, Ranđelović 1, P. Jakšić, Vučinić 2, Drašović, N.Jakšić 2,  Vico 2, Ubović 2, Lukić 1, V.Rašović, Mitrović. Selektor: Stevanović.

Hrvatska: Bijač (10 odbrana), Burić 3, Fatović 4, Lončar 1, Lazić 1, Biljaka, Vukićević, Žuvela 3, Marinić Kragić 1, Vrlić, Harkov 2, Anić, Kržić. Selektor: Tucak.

Šut sa igračem više: Srbija 7/14, Hrvatska 10/15. Peterci: Srbija 1/3, Hrvatska 2/2.

Francuska senzacija

U već spomenutom četvrtfinalu, Francuska je priredila jedno od najvećih iznenađenja u skorijoj vaterpolo istoriji pobedivši Mađarsku 11:10. Svetski prvaci iz Fukuoke su vodili 7:3 na poluvremenu i 8:4 sredinom treće. Francuzi su, predvođeni Tomasom Vernuom (5 golova) napravili veliki preokret, poveli sa 10:9. Mađarska je izjednačila na 10:10 dva minuta pre kraja. Samo tri sekunde pre kraja, Vernu je postigao svoj peti gol za konačan rezultat.

Španija je pobedila Crnu Goru  15:11, a Italija Grčku 11:10, postigavši poslednja tri gola u meču u poslednjih 140 sekundi