Srpske vaterpolistkinje na desetom mestu u Evropi

Naslovna fotografija: Aniko Kovacs/European Aquatics

Vaterpolistkinje Srbije su Evropsko prvenstvo u Ajndhovenu završile minimalnim porazom.

U meču za deveto mesto Izrael je pobedio Srbiju 13:12 (3:3, 1:4, 4:2, 5:3).

Obe ekipe su se nadale plasmanu među osam najboljih. Izrael je na prethodnom EP bio šesti, dok je na Prvenstvu sveta 2023. zauzeo deseto mesto. Srbija se danas borila da ponovi svoj najbolji plasman na šampionatima Evrope (naša selekcija je bila deveta 2016, 2018 i 2022), ali nije uspela. Turnir je završila sa četiri pobede i dva poraza.

Ponovo je naš tim igrao sa dosta oscilacija, kao i u prethodna dva susreta nokaut faze, sa Hrvatskom i Nemačkom.

Vrlo dobro je počeo, u drugoj četvrtini vodio sa 7:3. Međutim, potom je usledio pad u igri. Izrael je u trećoj deonici izjednačio na 7:7 i 8:8. U završnici je imao veliku šansu da povede, ali je Nikolina Travar uspela da odbrani šut Strugove iz kontre. Sedam sekundi pre kraja, Ana Milićević je pogotkom iz daljine donela Srbiji novo vođstvo 9:8.

Velika borba nastavljena je u poslednjoj četvrtini. Izrael je četiri minuta pre kraja prvi put stigao do prednosti – 11:10 i Srbija je postala tim koji je morao da „juri“ rivala. Naš tim je izjednačio na 11:11, a potom i na 12:12, što je bio i rezultat kojim se ušlo u poslednji minut. Srbiji je nedostajala sigurnost u ključnim momentima. Posle uspešne odbrane, Srpkinje su zbog kontrafaula izgubile posed što je Bogačenko kaznila 48 sekundi pred poslednji zvuk sirene, pogotkom za 13:12. Srpski tim je u svom poslednjem napadu izgubio loptu na 33 sekunde pre kraja i sve je praktično bilo rešeno. Izraelke su sačuvale loptu do kraja svog narednog napada, Srbija nije imala vremena da izjednači u poslednje tri sekunde.

Srbija ima za čime da žali, ali ne treba zaboraviti da je pre godinu i po dana, Izrael pobedio Srbiju 15:4 na EP u Splitu. Današnja utakmica pokazuje da je napredak napravljen.

Srbija – Izrael 12:13 (3:3, 4:1, 2:4, 3:5)

Srbija: Travar (7 odbrana), Švec 2, Šarac, Milićević 2, Trmčić, Lukić 1, Radonjić 2, Mandić 1, Diaz 1, Ilić 2, Ratković, Zelić, Dulić. Selektor: Ivković.

Izrael: Kac, Jakobi 3, Farkaš, Bogačenko 4, Kordonskaja 1, Futorijan 1, Strugo 1, Menakerman, Levinštajn, Sasover 1, Hohberg, Levi 2, Kakuzin (1 odbrana). Selektor: Mavrotas.

EP za vaterpolistkinje, šesti takmičarski dan

Meč za 9.mesto: Srbija – Izrael 12:13

Meč za 11.mesto: Nemačka – Češka 15:12

Polufinale: Španija – Grčka, Italija – Holandija. Mečevi za plasman od 5. do 8.mesta: Velika Britanija – Mađarska, Hrvatska – Francuska.

Plasman: 9. Izrael, 10. Srbija, 11. Nemačka, 12. Češka, 13. Turska, 14. Rumunija, 15.Slovačka, 16. Bugarska